“Kedves Bambuszkertészet!
Június végén rendeltem Önöktől egy Pleioblastus pygmaeus fajtájú bambuszt, ami szerencsésen meg is érkezett hozzám. Kb. 3-4 centis növényt kaptam, amiket azóta is gondozok, azonban igyekezetem ellenére a hajtások semmit sem nőttek, hiába öntözöm rendszeresen, mintha száradnának is. A cserepet lakásban helyeztem el, benti növénynek szeretném, először a szekrény tetején. Ny-i fekvésű a lakás, így elég sok fényt kap, de nincs kitéve közvetlen, tűző napfénynek. Mivel nem láttam növekedést, kitettem a növényt az erkélyre, de ott sem érezte túl jól magát az erős napfény és meleg miatt, ezért ismét a lakásban van. Szeretném kérni az Önök segítségét, mit kellene tennem a növénnyel? Átültetés virágföldbe, tápoldat vagy megfelelőbb helykiválasztás?
Válaszukat előre is köszönöm.”
– Ez a fajta cserépben igen gyengén fejlődik. Szabadföldi körülmények között érzi jól magát, mint minden bambusz.
“Tisztelt Kiss Jenő úr !
Örömmel olvastam az oldalán található sok hasznos információt a bambuszokról és telepítésükről, előkészületekről. Egy kicsit el is vesztem a rengeteg sokféle típus között és nem igazán tudom egyedül eldönteni, melyik is felelne meg igazán az igényeimnek, ezért segítségért szeretnék önhöz fordulni. Szeretnék egy olyan kb 50-60cm széles sávban bambuszt ültetni, hogy az kellően magas és sűrű lehessen a jó takaráshoz és a mennyiségéből adódóan szépen is mutasson. Ön melyik típust, típusokat ajánlaná ide és milyen sűrűn, mennyit ültetve ?”
Aki könnyen szeretne bambusz sövényt, annak mindig a Fargesia tipusokat javaslom.
Aki a nehezebb utat választja, annak terjedő tövű szükséges.
Az előbbi előnyei: nem kell korlátozás, ( ha valaki nagyon biztosra akar menni az készíthet ) nem terjed a töve!!!!!! Jól bokrosodnak. Kifejlett korukban 1,5m átmérőjű telepet alkotnak. Szép a lombozatuk. Jó a fagytűrésük. Vannak árnyék, és napsütést kedvelők. Konténerben, zárt tartásban is jól nevelhetők.
Hátrányai: max. 3,5 m magasra nönek csak.
Utóbbi előnyei: nagyon magasra nőnek ( 5 – 10 m ) igen gyorsan. Jó takarást biztosítanak magasan is. Vastag szárúak is vannak közöttük.
Hátrányai: Nagyon komoly gyökérkorlátozást igényelnek. Ha ez nincs megcsinálva rendesen szakértelemmel, akkor megszökhet a növény. Ültetés után szinte kirthatatlanok. Komoly támrendszert kell kiépíteni nagyobb korukban. Csak szabad földben lesz szép mutatós. Zárt tartást én nem javasolnám. Feléli a talajt, előbb utóbb át kell ültetni, talajcsere kell!
“Tisztelt Jenő! Most találtam rá az oldalukra. Abban szeretnék segítséget kérni hogy van egy nagy teraszunk és keleti hangulatot szeretnék. Bambusz is ültetnek. Kérdésem hogy vannak e olyan fajták amik alkalmasak ládában dézsaban tartasra? Jó lenne egy két magasabb fajta is. Esetleg nagy és tarka levelű? Mennyire bírnak az ilyen körülményeket? Segítséget előre is köszönöm. Üdvözlettel”
-Jó szívvel ajánlom mindenkinek a Fargesia rufa nevű bambuszt. Zárt tartásban is szépen fejlődik.
“Kedves Jenő,
A neten olvastam, hogy nagyon ért a bambuszokhoz. Legyen szíves segíteni nekem.
A napokban csákánnyal és baltával kiírtottam a kb. 10 éve ültetett bambuszt, kb. 4 m2-ről, ami igencsak agresszívvá vált.
Sikerült felszedni a rizómákat, de a vékonyabb gyökerek egy része a földben maradt.
Kérdésem, hogy ezekből a vékony gyökerekről is ki tud hajtani újra a bambusz? Át kell rostánom a földet?
Vagy ezek már maradhatnak, ha rájuk betonozunk?”
Láttam egy amerikai videót. Azt a területet, ahol kiirtották a bambuszt vegyszerrel kezelték, és fekete ponyvával letakarták, hogy abszolút ne kapjon fényt.
Ezt meg lehet próbálni!
https://www.youtube.com/watch?v=G7LQ00mczQM
A videó hangja azt mondja, hogy a bambusz szár elvágása után azonnal cselekedni kell!!!
Ecetet és még néhány vegyszert használnak a filmben, illetve fekete ponyva takarást.
BAMBUSZ KERTÉSZET
3358 Erdőtelek, Ifjúság utca 6.
Telefonszám: +36 30 516 0060
Email: bambusz@bambusz.hu
Nyitvatartás
Hétfőtől – Péntekig: 14:00 – 18:00
Szombat, Vasárnap: 8:00 – 18:00